Parim oksapurustaja

Keskkonda on võimalik hoida iga enda tegevuse ja otsusega. Parim oksapurustaja ja akusaag on vaid mõned näited tööriistadest, mida kasutades säästad loodust. Mitmed säästva aianduse põhimõtted ja lähenemised ei ole jätkusuutlikud üksnes looduse ja aia vaatepunktist, aga ka su rahakotile mõeldes.

Parim oksapurustaja muudab prahi aardeks

Väga vähe on aedu, kus ei tekiks mingeid üleliigseid oksi. Ikka on tarvis puid lõigata, võsa piirata ning tegeleda tormikahjustuse likvideerimisega. Väga pikalt on oksad lihtsalt ühte kohta kuhjatud ning sobival hetkel ära põletatud. Okste põletamine ei ole igal pool lubatud ning arvestama peab tuleohuga. Ka ei sobi suured oksakuhjad jäätmekonteinerisse ning kompostikastis läheb pikalt aega, et neist midagi kasulikku tuleks.

On olemas ütlus, et ühe mehe prügi on teise mehe aare ning parim oksapurustaja aitab sellel väitel reaalseks saada. Muidugi on selleks vaja korralikku ja usaldusväärset tööriista. STIHL oksapurustaja GHE 105 täidab lausa mitut rolli: üks täiteava on mõeldud oksamaterjali ja teine täiteava muu taimse materjali, nagu lehed või taimejäägid, jaoks. Jämedamate okste jaoks sobilik võimas oksapurustaja GHE 150 on patenteeritud ristikheinakujulise täiteavaga ning ka patenteeritud terasüsteemiga, mis aitab purustatava materjali ilma tagasilöögita sisse tõmmata.

Jäätmed ringlusesse!

Miks üldse oksasodi või siis multši kasutatakse? Sellega saab katta teeraja, marjapõõsa alused ning ääristada peenraääri. Nii võib multši aja jooksul kuluda üsna palju. Kui aga saad nii või naa tekkivad taimejäätmed ise ära multšida, on rahaline sääst märkimisväärne! Hea on teada sedagi, et lehtpuumultš sobib väga hästi mulla seisukorra parandamiseks ning okaspuumultš visuaalsete plaanide teostamiseks.

Ja kui oksad ei ole kompostikasti alati sobilikud, siis parim oksapurustaja teeb tööd, mille tulemusena saadud hake sobib sinna väga hästi. Eriti kasulik on oksapudi suvisel ajal, kui muidu kipuvad kompostikasti minema peamiselt niisked jäätmed nagu niidetud muru või toidujäätmed. Oksapudil on siis hea tasakaalustav roll. Üldiselt võib öelda, et kompostikastil on aias üks tõeliselt oluline roll, sest tüütud jäätmed muutuvad väärtuslikuks ja toitainerikkaks lisaks. Ja jälle, veel üks asi vähem, mida peab siis poest juurde tooma.

Keskkonnasõbralikud otsused

Vaadates aiatööriistade pakkumisi, jääb kindlasti silma see, et aasta-aastalt suureneb akutööriistade valik. Parim oksapurustaja, saag, muruniiduk ja trimmer võibki olla hoopis akuga toimiv lahendus. Võrreldes bensiinimootoriga, on need vaiksemad ja saastavad vähem, rääkimata madalamatest hoolduskuludest. Hakates uusi tööriistu soetama, tasub just seetõttu akutööriistade eeliseid meeles pidada.

Loodust saab toetada ka otsustega, mida üldse aias kasvatada. Kohaliku ökosüsteemi ja elurikkuse toetamine on ka iga aiapidaja vastutusala. Putukad võivad tunduda tüütud, ent tegelikult on nad ökosüsteemi olulised ja ka vajalikud osad. Aitavad ju röövtoidulised putukad kahjureid eemaldada ja mesilased taimi tolmeldada. Valides taimi targalt, aitad teatud putukaid ligi meelitada ja teisi eemal hoida. Väga vajalikud on ka varje- ja elupaikade loomine, et kasulikud putukad end sinu aias hästi tunneksid.

Võib tunduda uskumatu, et mõne läbimõeldud otsusega oled juba astunud tubli sammu keskkonnasõbralikuma tegutsemise suunas, kuid just nii kõik suured ettevõtmised alguse saavadki – ühest lihtsat sammust. Olgu selleks siis mesilastele kasulike kodumaiste aasalillede külvamine või otsustamine, et parim oksapurustaja on nüüd järgmine masin, mis kindlasti tarvilik soetada.