Kuidas valida see õige just sinu jaoks?
D-vitamiin on nii rasvases kalas (näiteks makrell, sardiinid) kui ka näiteks munakollases ja maksas, kuid tulenevalt sellest, et inimeste toitumisharjumused on väga erinevad ning sageli ei ole meie toiduvalik piisavalt mitmekesine, võib D-vitamiini tase jääda madalamaks kui peaks või võib lausa tekkida D-vitamiini puudus. Sellisel juhul võib olla abi erinevatest toidulisanditest, mida lisaks tavatoidule kas igapäevaselt või kuurina juurde võtta.
Milline on aga parim D-vitamiin beebile? Või parim D vitamiin lastele? Kas parim D-vitamiin imikule erineb oluliselt sellest, milline on parim D-vitamiin täiskasvanutele? Millises koguses ehk milline on D-vitamiini päevane annus (kas selleks on 1000 IU või hoopis D-vitamiin 4000) ja kuidas võtta D-vitamiini?
Parim D-vitamiin
Valiku tegemisel, milline on parim D-vitamiin, tuleks lähtuda sellest, kes D vitamiini tarbib ning millisel põhjusel. D-vitamiini päevane annus sõltub sellest, kas on tegemist beebi, väikelapse või täiskasvanuga, samuti kas on tuvastatud D-vitamiini puudus või soovitakse profülaktika mõttes organismi toetada. Organismi saab toetada ka teiste toidulisanditega (nt kaltsium, K2 D3, multivitamiinid).
Kasutaja järgi:
– D-vitamiin lastele – Eesti kliimas on lausa hädavajalik toetada organismi D vitamiiniga, sest lapsed (ega ka täiskasvanud) ei pruugi saada seda piisavalt toidust. Valikuid, millist D-vitamiini osta, on mitmeid ja nii nagu ka teisi vitamiine, on võimalik osta D-vitamiini erineval kujul (D-vitamiini kapslid, tilgad, sprei või hoopis kummikommid – nt ananassi kummikommid). Kui suuremate laste ja täiskasvanute puhul on valik, mis kujul D-vitamiini tarbida, laiem, siis parim D-vitamiin beebile on siiski tilkadena, sest seda on kõige lihtsam ja mugavam kasutada;
– parim D-vitamiin täiskasvanutele – nii nagu laste puhul, peaks ka täiskasvanud lähtuma sellest, millisel kujul on vitamiini kõige mugavam tarbida (kui keeruline on võtta vitamiin õlikapslid, siis tilgad (või veebaasil sprei) on kindlasti parem valik).
Vajaduse järgi:
– organismi ja immuunsuse toetamiseks – 1000-2000 IU on Eestis profülaktiline annus D-vitamiini puhul;
– kui on tuvastatud vereanalüüsi tulemusel D vitamiini puudus – sel juhul on vajalikud suuremad annused lähtudes perearsti poolt ette nähtust või apteekri soovitustest.
Seega parim D-vitamiin on selline, mis vastab vajadusele (kas profülaktikaks või vajadusest lähtuvalt) ning mida on mugav võtta.