Parimad Eesti filmid tähendavad tänapäeval juba hoopis muud, kui mõnikümmend aastat tagasi. Kindlasti on ka sellest ajastust jäänud klassikuid, mida on tore vaadata, ent igal juhul on aeg aidanud kaasa filmikvaliteedi paranemisele. Vaatame aga esmalt, millised on parimad filmid läbi aegade.
Tuntumad eesti filmid
1969. aastal valminud „Kevade“ on puhas Eesti filmiklassika ning lööb kindlasti pähe, kui teemaks on parimad Eesti filmid. Kui palju on eestlasi, kes ei oleks seda kunagi näinud? 2002. aastal valiti see ka Eesti läbi aegade parimaks filmiks!
Samal aastal valmis ka teine Eesti filmiklassikaks kujunenud teos: „Viimne Reliikvia“, mille aluseks on ajalooline romaan „Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad“. Oma aja üks kallemaid filme oli ka meistriteos „Nimed marmortahvlil“, mis põhineb samanimelise romaani ainetel, kus uuriti lähemalt Eesti vabadusvõitlust.
Eesti filmid 2019, eesti filmid 2020, eesti filmid 2021 aga ka varasemast ajast
Ka lähemast minevikust leiab linateoseid, mis on Eesti parimad filmid. „Tulnukas ehk Valdise pääsemine 11 osas“ võib olla osade arvates naljafilm, ent see on kõigest hoolimata moodne klassika ja on täiesti omal kohal. Ja väga paljude vaatajate arvates parim komöödia „Malev“ tõi meie ette sellise tulevase staari nagu Ott Sepp!
Karmi, koolitulistamise, teemat käsitlev „Klass“ lõi 2007. aastal lõi ühiskonna kihama. Teine noortefilm, mis tõmbas tähelepanu ja kujunes kiirelt populaarseks, on „Mina olin siin. Esimene arest“. Lastefilmide seast tõuseb selgelt esile ka 1981. aasta „Nukitsamees“ ning 20 aastat hiljem multifilm „Lepatriinude jõulud“ ning muidugi ka „Leiutajateküla Lotte“. Uuema aja lastele mõeldud teostest aga selline mängufilm nagu „Väikelinna detektiivid ja Valge Daami saladus“.
Kuigi tegu pole Eesti filmiga, on see siiani suurim ja tuntuim film, mille osad stseenid toimuvad just meie kodumaal. Paljude arvates ka parim film. Muidugi on siinkohal jutuks „Tenet“. See oli suurepärane võimalus nii meie riigile kui ka meie filmialastele töötajatele, kellel oli võimalus näha, kuidas käib tõelise Hollywoodi tippteose filmimine.
Head filmid mida vaadata mujalt maailmast
Kuidas on aga tegu muu maailmaga? Rotten Tomatoes on kokku võtnud viimase kümne aasta parimad ja halvimad mängufilmid. 2019. aastal kino ekraanidele jõudnud Harriet Tubmani elulool põhinev film ei olnud küll kriitikute lemmik, ent pälvis publiku austuse ja 97% hinnangu. Vaid kahe protsendipunkti võrra madalama hinnangu pälvisid „Pahatar 2“ ning „Ämblikmees: Kodust kaugel“. Ja muidugi ka animafilm „Coco“ 94% hinnanguga ning hinnatud draama „Kuninga kõne“ 92% tulemusega.
Vaatame aga ka tagumist otsa. Osade poolt jäledaks saastaks nimetatud „Inimsajajalgne“ pälvis Rotten Tomatoes veebilehel vaid 11% hinnangu! Ka mitmed teised linateosed ei ole just kuigi populaarsed ning on hea teada, mida tasub vältida. „Tume mõõn“ 15% ning „Saatan seespool“ 22% hinnanguga.
Mõnes mõttes on filmide nautimine tänapäeval aina lihtsam. Suures osas just pandeemia tõttu on oluliselt edenenud voogedastuslahenduste kasutamine ehk ei pea ilmtingimata kinos istuma. See tähendab seda, et erinevatele platvormidele jõuab üha rohkem äärmiselt kõrge kvaliteediga linateoseid. Netflixi platvormil on hea mõte võtta ette „Uncut Gems“, „American Murder: The Family Next Door“ ja „The Platform“. Apple TV+ pakub aga näiteks „On The Rocks“ ning „Wolfwalkers“.